четвер, 15 лютого 2024 р.

Я пізнаю природу 5 клас НУШ

         

       Урок.  Вода- розчинник. Розчини у природі

                                            

Практичне заняття .Розчинні й нерозчинні речовини. Дослідження розчинності речовин (цукру, солі, лимонної кислоти, олії,соди,піску,грунту).

 

Мета уроку: поглибити знання учнів про поширення води в природі, здатність води розчиняти інші речовини, сформувати поняття «розчин», «розчинені речовини».

Розвивати навички та вміння приготування розчинів, спостерігати за розчиненням речовин та робити висновки.

Виховувати охайність при виконанні практичної роботи та веденні записів у зошиті.

 

Тип уроку: удосконалення знань й умінь і навичок

 

Обладнання: карта півкуль Землі, склянки з водою, лимонна кислота, сіль, цукор, олія,пісок,грунт,сода. ППЗ   фільм « Вода — найпоширеніша речовина на Землі». «Вода — джерело життя».

 

                                                          ХІД УРОКУ

 

І. Актуалізація опорних знань, навичок і умінь учнів

 

           Фронтальна бесіда.

                   Які речовини називають простими? Наведіть приклади.

                   Які речовини називають складними? Наведіть приклади.

                   Чим відрізняються органічні та неорганічні речовини?

                   Чи входять до складу живих організмів неорганічні сполуки?

                   До складни чи простих речовин належить вода? Обгрунтуйте відповідь.

                   Вода - це чиста речовина чи суміш?

 

 ІІ.Мотивація навчальної діяльності учнів.

 

З усіх неорганічних речовин, що існують на планеті Земля, вода — найнеобхідніша для життя речовина. Вода безцінний дар природи. Поглянте навкола — вода містиця крізь: у повітрі, на поверхні землі, в грунті, під землею, в тілах рослин і тварин. Вода дивовижна речовина, бо має унікальні властивості.

 

Повідомлення теми уроку.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

                                                         План

1.                  Поширення води на Землі.

2.                  Властивість води розчиняти речовини.

3.                  Практична робота № 8 «Розчинні й нерозчинні речовини. Дослідження розчинності речовин».

 

1.  Поширення води на Землі.

Бесіда. Демонстрація карти півкуль Землі.

- Якого кольору більше всього на карті? Чому?

Які водойми ви знаєте? (океани, моря, річки, озера)

Вода займає третину поверхні Землі, створюючи Світовий океан. На суходолі це — річки, озера, джерела, болота; високо в горах та на полюсах — льодовики; є і підземні води.

Вода входить до складу живих істот: рослин, тварин. Тіло людини на 70% складається з води. Отже, вода є найпоширенішою речовиною на Землі.                                        2

Відіофрагмент «Вода — найпоширеніша речовина на Землі»

2.                  Властивості води                                                                   

 

                    

 Практичне заняття «Розчинні й нерозчинні речовини. Дослідження розчинності речовин»

Інструктаж з техніки безпеки при виконанні практичноє роботи.

 Відіофрагмент «Природний розчинник вода»

 

Мета: навчитися визначати розчинність речовин зясувати умови, за яких розчинення відбувається швидше.

Обладнання: склянки з водою, речовини (кухонна сіль, цукор, цукрова пудра, пісок, крахмаль або харчова сода), палочки для перемішування розчину.

 

Завдання 1.

У склянку з водою по черзі насипати досліджені речовини. Розмішати речовини. Результати спостережень занести до таблиці.

 

                             Назва

          Результат спостережень

1. Вода + цукор

 

2. Вода + сіль

 

3. Вода + лимонна кислота

 

 4. Вода + олія

 

5 Вода + сода

6.Вода+пісок або грунт

 

 

 Зробіть висновки.

Як речовини розрізняються за розчинністю? Речовини, в яких молекули перемішані завдяки своєму руху, називаються …. .

 

                    

 

ІV. Підсумки уроку

                   Про що нове ви дізналися на уроці?

                   Що більше цікавило?

                    Де в побуті можна використовувати знання про  розчинність речовин?

                    Які питання виникли стосовно вивченого?

 

V. Домашнє завдання.

Прочитати за підручником параграф ,

Приготувати розповідь про використання розчинів у побуті.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Немає коментарів:

Дописати коментар